Nové versus ojeté

Říká se, že koupit nové auto je nejhorší investice v životě. To není pravda. Koupě automobilu vůbec žádná investice není – žádné peníze vám to nikdy nevynese. Okamžitě po koupi ztrácí až čtvrtinu kupní hodnoty, a některé značky dokonce ztrácí až na třetině, například některé kombíkové modely Škody Octavia.
prodejna Mercedesů
Co způsobuje tak hluboký propad?
Jsou to většinou leasingové operace, ale také fakt, že firmy a podniky zahlcují trh několikrát měsíčně novými modely s výhodnějšími technologiemi nebo lepším vybavením či s novými úpravami. Což znamená, že je trh zahlcen zánovními vozy, koupené před rokem až třemi. A tyto zánovní ojeté automobily vytlačují nová auta a jejich ceny z trhu, což znamená, že musí s cenami dolů.

Současná situace na trhu s ojetinami
Momentálně stojí miska vah na straně ojetin. Trh a nabídka je tak velká, že nové automobily ztrácejí na ceně a ojetiny, hlavně ty mladé, získávají na ceně, pročež je o ně větší zájem než o auta nová.
interiér Nissanu
Co ovlivňuje hodnotu automobilu?


·         Stáří vozu
·         Najeté kilometry
·         Vážnější havárie
·         Počet majitelů
·         Typ převodovky
·         Stupeň výbavy
·         Typ motoru
·         Původ vozu (je-li český, přidá to až deset procent na ceně směrem vzhůru, je-li zahraniční, může to být až stejné procento směrem dolů)Ze které země klesá kupní hodnota automobilu nejpomaleji?
Jsou to v tomto pořadí: Česko, Německo, Francie a Japonsko. Nejméně věříme Italům, jejich vozy u nás klesají na hodnotě nejvíce a nejrychleji.
Co by mělo zánovní auto mít, aby se zvětšila šance na jeho co nejvýhodnější prodej?

·         Doložená servisní historie
·         Výhoda je český původ auta
·         Prodělané havárie
·         Automatická převodovka

A nejlepší cesta k novému autu?
Na tom se shodují experti téměř jednohlasně: koupit si rok staré auto. Kupovat nové auto není vůbec třeba. Dnes se trh řídí výhradně nabídkou a poptávkou, nějaké tabulkové systémy vůbec nefungují.

Nové versus ojeté
4 (80%)2